The need to develop transport infrastructure to enter the Russian market
ضرورت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل برای حضور در بازار روسیه
17 تیر 1400
Eurasia Exhibition, an opportunity to develop trade relations between Iran and the Eurasian Economic Union
نمایشگاه اوراسیا، فرصت مغتنم توسعه روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا
19 تیر 1400

لزوم ارتقای موافقتنامه ایران و اوراسیا به تجارت آزاد

The need to upgrade the Iran-Eurasia Agreement to free trade
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران بر ضرورت ارتقای موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به موافقتنامه تجارت آزاد طی یک سال آینده تاکید کرد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران بر ضرورت ارتقای موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به موافقتنامه تجارت آزاد طی یک سال آینده تاکید کرد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم پس از مراسم افتتاحیه در نشست مقامات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ضمن قدردانی از برگزاری این رویداد در شرایط پاندمی کرونا، بر اهمیت همکاری تجاری با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد.
وی با ابراز خرسندی از امضای موافقتنامه موقت تجارت ترجیحی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به منظور کاهش تعرفه های تجاری به ضرورت ارتقای این موافقتنامه به موافقتنامه تجارت آزاد طی یک سال آینده اشاره کرد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین ابراز امیدواری کرد با رفع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و رفع تحریم های بانکی، همکاری های تجاری ایران با کشورهای عضو این اتحادیه بیش از پیش توسعه پیدا کند.
در ادامه این نشست ایبرایف، رئیس شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ضمن تشکر از ابتکار ایران در برگزاری این رویداد بزرگ علی رغم شرایط کرونایی، با اشاره به وجود تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول و برخی مشکلات حمل و نقل و لجستیکی و عدم استفاده حداکثری از ظرفیت های بنادر دریای خزر و ضرورت حل این مشکلات، ابراز امیدواری کرد تا با تلاش مشترک همکاری های تجاری و اقتصادی به ویژه در زمینه های کشاورزی و پتروشیمی و سدیگر زمینه‌ها توسعه یابد.
همچنین، اسکوف یوگنی، رئیس کمیته سیاست اقتصادی و توسعه استان ولگاگراد روسیه، که به صورت مجازی در جلسه حضور داشت با تشریح موقعیت بسیار خوب جغرافیایی و سیستم حمل ونقل این استان از آمادگی ولگاگراد در زمینه تولید و صادرات محصولات کشاورزی به ویژه غلات خبر داد.
در ادامه، تکاچنکو، رئیس اتاق بازرگانی و دیگر نماینده استان ولگاگراد نیز با اشاره به ظرفیت های بندری ولگاگراد، گزارشی از سفرهای انجام شده هیات های ایرای به ویژه سفر هیاتی از استان مازندران به این شهر در سال های گذشته و امضای تفاهم نامه و تاسیس خانه بازرگانی استان مازندران در استان ولگاگراد ارائه داد.
جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، عبیدانف، رئیس شورای تجاری ایران و روسیه، منصوری، رئیس اداره همکاری های بین المللی وزارت امور خارجه، عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان و همچنین رایزنان بازرگانی سفارت خانه های بلاروس و قزاقستان در تهران نیز در این نشست به ایراد سخنرانی پرداختند و با قدردانی از برگزاری این نمایشگاه بر اهمیت توسعه هر چه بیشتر همکاری های اقتصادی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، رفع تحریم ها و مشکلات زیر ساختی، تسهیل در صدور روادید و نیز استمرار برگزاری چنین رویدادهایی تاکید کردند.
یادآور می‌شود، بر اساس اعلام مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا، واردات ایران از اوراسیا در سال ۲۰۲۰ به حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۹ علی رغم شیوع ویروس کرونا و کاهش حجم تجارت جهانی رشد داشته و این در حالی است که واردات ایران از جهان طی این مدت با کاهش ۱۴ درصدی روبرو بوده است. همچنین صادرات ایران به اوراسیا در سال ۲۰۲۰ به رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال گذشته نشان‌دهنده رشد ۵۰ درصدی است و در مجموع حجم تجارت فیمابین در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده که رشد ۱۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان میدهد.
خاطرنشان می‌سازد،نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران، امروز ۱۸ تیر ماه با حضور حمید زادبوم معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، زمانی مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران، جلالی سفیر ایران در روسیه، ایبرایف، رئیس شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا، عبیدانف، رئیس شورای تجاری ایران و روسیه و نمایندگان سفارت خانه های کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران افتتاح شد.
گفتنی است، این نمایشگاه که با حضور هیات هایی از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، و شرکتهای ایرانی در زمینه های مواد غذایی، حمل و نقل، پتروشیمی، مناطق آزاد و فروشگاه های زنجیره ای برگزار شده است تا روز دوشنبه ۲۱ تیرماه برپا خواهد بود و نشست‌های تخصصی رو در رو بین تجار با فعالان اقتصادی روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان نیز در طول نمایشگاه برگزار می شود.
لازم به ذکر است، تجار، بازرگانان و علاقمندان می توانند از این نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی بازدید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیدار
فارسی