Introduction to the WTO Trade Facilitation Agreement
SME trade academy
13 خرداد 1400
North-South Railway Corridor Project
شرکت های روس آماده مشارکت در پروژه کریدور راه آهن شمال-جنوب در ایران هستند
15 خرداد 1400

محصولات کشاورزی ۳۰ درصد از کل صادرات ایران به عراق را تشکیل می دهد

Agricultural products 30% of Iran's total exports

Agricultural products 30% of Iran's total exports

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد وضعیت صادرات محصولات کشاورزی به کشور عراق گفت: در فاصله سال های 1395 تا 1399 حدود 30 درصد از کل صادرات ایران به عراق را محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تشکیل داده است.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد وضعیت صادرات محصولات کشاورزی به کشور عراق گفت: در فاصله سال های 1395 تا 1399 حدود 30 درصد از کل صادرات ایران به عراق را محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تشکیل داده است.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از خبرگزاری فارس، فرزاد پیلتن با بیان این مطلب اظهار داشت: این محصولات صادراتی شامل میوه و تربار، صنایع تبدیلی، شیرینی و شکلات، محصولات حیوانی، محصولات لبنی، فراورده های غلات، خشکبار، گل و گیاه بوده است.
وی با بیان اینکه میوه و تر بار بیشترین حجم صادراتی در بین محصولات کشاورزی به عراق را تشکیل داده است، افزود: در پنج سال اخیر ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به عراق حدود 11 میلیارد دلار بوده که حدود 3.7 میلیارد دلار آن متعلق به گروه میوه و تربار بوده است.
پیلتن اظهار داشت: علیرغم اعمال ممنوعیت ها و محدودیت های تعرفه ای و غیرتعرفه ای در زمینه واردات این نوع محصولات به عراق و همچنین با وجود روند تولید برخی از انواع محصولات مذکور توسط این کشور، محصولات صادراتی کشورمان در بازار عراق حضور قابل ملاحظه ای داشته است.
وی بیان داشت: میوه ها و سبزی های تازه، سیب درختی، هندوانه، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، خیار و کیوی از جمله محصولات صادراتی در حوزه میوه و تر بار به کشور عراق بوده است.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: علیرغم اینها، صادرات محصولات کشاورزی و تربار به عراق دارای ظرفتهای بیشتری است و البته با مسائل و مشکلاتی در زمینه های بازاریابی و برند سازی، استانداردهای کیفی، بسته بندی، حمل، طی مراحل و تشریفات گمرکی و جابجایی کالا در پایانه ها و بازارچه های مرزی و عدم توجه به محدودیتها و ممنوعیت های فصلی. وارداتی عراق و....مواجه است که ضرورت هماهنگی و برنامه ریژی دقیق تر در خصوص تولید و صادرات این نوع محصولات را ایجاب کرده است.
پیلتن اشاره کرد: بر این اساس، مقرر شده است اولین جلسه میز کشوری عراق در سال ۱۴۰۰ با رویکرد بررسی مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به این کشور با حضور رییس کل سازمان توسعه تجارات ایران، رایزن بازرگانی ایران در بغداد و نمایندگان دستگاههای محتلف دولتی و خصوصی دست اندرکار مانند وزارت جهاد کشاورزی، استاندارد، گمرک، وزارت کشور، سازمانهای صمت استانهای مرزی، اتاق بازرگانی مشترگ ایران و عراق و اتحادیه های تولیدکننده و صادرکننده میوه و تربار طی روز سه شنبه 18 خرداد 1400 در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار تا ضمن بررسی مسائل و مشکلات مذکور، هماهنگی های بیشتری در این خصوص میان این نهادها صورت گیرد.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بیدار