Education, the main strategy to facilitate the fulfillment of foreign exchange obligations
آموزش، راهبرد اصلی تسهیل ایفای تعهدات ارزی
26 تیر 1400
China's foreign trade reached $ 2.78 trillion
تجارت خارجی چین به ۲.۷۸ تریلیون دلار رسید
27 تیر 1400

رشد ۶۹ درصدی ارزش صادرات/ سهم ۸۵.۷ درصدی ده کشور نخست هدف صادراتی از کل صادرات سه ماهه

69% growth in export value
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات کالا طی سه ماهه سال جاری حدود ۳۰ هزار تن و ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار برآورد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد از لحاظ وزنی و ۶۹ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات کالا طی سه ماهه سال جاری حدود ۳۰ هزار تن و ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار برآورد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد از لحاظ وزنی و ۶۹ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با بیان این خبر اظهار داشت: صادرات کالا در خردادماه سال جاری به میزان ۱۳۰۸۷ هزار تن و ارزش ۴ میلبارد و ۳۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به ماه قبل ۵۲ درصد از لحاظ وزن و ۳۰ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.
وی افزود: صادرات خردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۲ درصد در ارزش و ۷۹ درصد در وزن افزایش داشته است. همچنین در فروردین ماه امسال، میزان صادرات غیرنفتی به لحاظ ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار و از لحاظ وزنی ۸۳۰۲ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۸۰ درصد و از لحاظ وزنی ۵۶ درصد رشد داشته است.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه نیز ۳ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار کالا به وزن ۸۵۷۹ هزار تن صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده رشد ۲۷ درصدی در ارزش است.
زادبوم با اشاره به سهم ارزشی بخش‌های عمده کالایی از صادرات در سه ماهه سال جاری گفت: پتروشیمی و میعانات گازی با ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی با ۲۸ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی با ۱۲درصد، فرش و صنایع دستی با ۰.۳ درصد و صنعت با ۹ درصد بخش‌های عمده صادراتی طی این مدت بوده‌اند.
وی سهم ۵ بازار نخست صادراتی را از کل صاددات کشور ۷۴ درصد دانست و ضافه کرد: پنج بازار نخست صادراتی کشورشامل چین با ارزش ۳ میلبارد و ۱۴۴ میلیون دلار و سهم ۲۹ درصد ازکل صادرات، عراق ۲ میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار و سهم ۲۲ درصدی، امارات متحده عربی ۱ میلبارد و ۲۷۵ میلیون دلار و سهم ۱۲ درصد، ترکیه ۵۹۴ میلیون دلار و سهم ۶ درصد و افغانستان ۵۶۹ میلیون دلار و سهم ۵ درصد است.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: ده کشور نخست صادراتی نیز ۸۵.۷ درصد سهم ارزشی از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که غیر از ۵ کشور عنوان شده شامل، هند، تایلند، پاکستان، اندونزی و غنا می‌شود.
زادبوم در مورد مجموع میزان صادرات به ۱۵ کشور همسایه نیز گفت: در مدت یاد شده، میزان۵ میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار کالا به وزن ۱۸۲۹۴ هزار تن به ۱۵ کشور همسایه صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۵۱.۵ درصد و به لحاظ وزنی ۴۴ درصد رشد داشته است.
وی بیان داشت: جمع صادرات به دو کشور هند و چین نیز در سه ماهه نخست سال جاری، برابر با ۳میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار به وزن ۸۴۹۱ هزار تن بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد ۸۱ درصدی در ارزش و ۱۹ درصدی در وزن دارد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: در مجموع صادرات به کشورهای همسایه و کشور هند و چین برابر با ۹ میلیارد و ۸۵ میلیون دلار به وزن ۲۶۷۸۵ هزار تن برآورد شده که به لحاظ ارزشی ۶۱.۷ درصد و به لحاظ وزنی ۳۵ درصد رشد داشته است همچنین در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، صادرات به چین از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد، عراق ۵۸ درصد، امارات متحده عربی ۳۲ درصد، ترکیه ۱۳۰ درصد و افغانستان ۱۵ درصد در سه ماهه اول سال جاری رشد داشته است.
خاطرنشان می‌سازد: در بازه زمانی مذکور واردات به تفکیک شامل کالاهای واسطه‌ای با سهم ارزشی ۷۱ درصد و سهم وزنی ۹۳ درصد بوده و کالاهای سرمایه‌ای نیز سهم ارزشی ۱۳ درصدی و سهم وزنی ۱.۵ درصدی و کالاهای مصرفی سهم ۱۶.۴ در ارزش و سهم ۶ درصدی در وزن داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیدار
فارسی